Warning: Declaration of WPRandomPostsWidget::update($new_instance) should be compatible with WP_Widget::update($new_instance, $old_instance) in /home/hydra12/ftp/aqua-slim.pl/wp-content/plugins/wp-random-posts/randomposts.php on line 38
Atloido-potylicowe dyslokacje u małego dziecka po wdrożeniu poduszki powietrznej – Klinika endometrium
Skip to content

Atloido-potylicowe dyslokacje u małego dziecka po wdrożeniu poduszki powietrznej

2 lata ago

552 words

Dwuletnia dziewczynka jadąca samochodem brała udział w kolizji o niskiej prędkości, w której zastosowano poduszki powietrzne. W czasie wypadku siedziała bez ograniczeń na przednim siedzeniu pasażera. Przed przybyciem karetki była bezduszna i nie reagowała. Została zaintubowana na miejscu zdarzenia, a resuscytacja została wprowadzona zgodnie z ustalonymi wytycznymi. Z wyjątkiem licznych otarć i oparzeń szyi, podczas badania przedmiotowego nie stwierdzono żadnych innych kontuzji. Radiogram bocznego odcinka szyjnego kręgosłupa wykazał dyslokację atlaksowo-potyliczną (groty strzałek), z 4-cm odstępem między kłykcie potylicznym a przełożoną częścią stawową atlasu. Tomografia komputerowa głowy wykazała krwotok podpajęczynówkowy, znaczny obrzęk mózgu i pozapłucny krwiak w przestrzeni nadtwardówkowej oraz kanał kręgowy otaczający przewód, ze znacznym przerzedzeniem – i prawdopodobnie przecięciem rdzenia kręgowego. Pacjent zmarł kilka godzin później. Od 1998 roku wszystkie nowe samochody są wyposażone w podwójne poduszki powietrzne, które pompują w czasie krótszym niż 1/25 sekundy przy prędkościach do 200 mil na godzinę (322 km na godzinę). Dzieci są szczególnie narażone na urazy głowy i szyi wywołane przez poduszkę powietrzną, ponieważ ich stosunek głowy do tułowia jest większy niż u dorosłych, a ponieważ ich względnie płaskie kłykci potyliczne, płytkie powierzchnie stawów i słabo rozwinięte mięśnie szyjne sprawiają, że integralność strukturalna szyi znacznie bardziej zależne od nienaruszonych więzadeł. Uraz szyi jest spowodowany uszkodzeniem więzadeł z powodu nadmiernego przeprostu. Aby zapobiec tym obrażeniom, dzieci w wieku poniżej 12 lat powinny być odpowiednio unieruchomione na tylnym siedzeniu.
Ryc. Dwuletnia dziewczynka jadąca samochodem brała udział w kolizji o niskiej prędkości, w której zastosowano poduszki powietrzne. W czasie wypadku siedziała bez ograniczeń na przednim siedzeniu pasażera. Przed przybyciem karetki była bezduszna i nie reagowała. Została zaintubowana na miejscu zdarzenia, a resuscytacja została wprowadzona zgodnie z ustalonymi wytycznymi. Z wyjątkiem licznych otarć i oparzeń szyi, podczas badania przedmiotowego nie stwierdzono żadnych innych kontuzji. Radiogram bocznego odcinka szyjnego kręgosłupa wykazał dyslokację atlaksowo-potyliczną (groty strzałek), z 4-cm odstępem między kłykcie potylicznym a przełożoną częścią stawową atlasu. Tomografia komputerowa głowy wykazała krwotok podpajęczynówkowy, znaczny obrzęk mózgu i pozapłucny krwiak w przestrzeni nadtwardówkowej oraz kanał kręgowy otaczający przewód, ze znacznym przerzedzeniem – i prawdopodobnie przecięciem rdzenia kręgowego. Pacjent zmarł kilka godzin później.
Od 1998 roku wszystkie nowe samochody są wyposażone w podwójne poduszki powietrzne, które pompują w czasie krótszym niż 1/25 sekundy przy prędkościach do 200 mil na godzinę (322 km na godzinę). Dzieci są szczególnie narażone na urazy głowy i szyi wywołane przez poduszkę powietrzną, ponieważ ich stosunek głowy do tułowia jest większy niż u dorosłych, a ponieważ ich względnie płaskie kłykci potyliczne, płytkie powierzchnie stawów i słabo rozwinięte mięśnie szyjne sprawiają, że integralność strukturalna szyi znacznie bardziej zależne od nienaruszonych więzadeł. Uraz szyi jest spowodowany uszkodzeniem więzadeł z powodu nadmiernego przeprostu. Aby zapobiec tym obrażeniom, dzieci w wieku poniżej 12 lat powinny być odpowiednio unieruchomione na tylnym siedzeniu.

[przypisy: moczenie mimowolne, zioła na rwę kulszową, żyj chwilą po angielsku ]
[podobne: schizofrenia prosta, samokrytycyzm, aquaslim ]

0 thoughts on “Atloido-potylicowe dyslokacje u małego dziecka po wdrożeniu poduszki powietrznej”