Warning: Declaration of WPRandomPostsWidget::update($new_instance) should be compatible with WP_Widget::update($new_instance, $old_instance) in /home/hydra12/ftp/aqua-slim.pl/wp-content/plugins/wp-random-posts/randomposts.php on line 38
Po stronie ocalałych z tortur: Traktuj straszny atak na ludzką godność – Klinika endometrium
Skip to content

Po stronie ocalałych z tortur: Traktuj straszny atak na ludzką godność

2 lata ago

767 words

Dostępny po raz pierwszy w języku angielskim At the Side of Torture Survivors to wyjątkowa kolekcja, która przynosi nadzwyczajną międzynarodową perspektywę rosnącej literaturze na temat leczenia osób, które przeżyły tortury. Książka składa się z 12 rozdziałów i posła, wszystkich członków sztabu berlińskiego centrum leczenia ofiar tortur, które są konsekwentnie dobrze napisane i merytoryczne. Każdy rozdział zawiera intymny i niezachwalny opis traktowania ofiar tortur, a jednocześnie dokłada starań, aby zapewnić kontekst dla profesjonalnych i świeckich czytelników. Autorzy są lekarzami, którzy otwarcie przyznają się do okrucieństw popełnionych w czasie II wojny światowej przez wielu Niemców, w tym członków zawodów medycznych. Dla tych autorów ta historia sprawia, że ich praca jest o wiele bardziej potrzebna i znacząca. Ci klinicyści stoją przed rzeczywistością torturowania, a dzięki doskonałemu pisarstwu pomagają czytelnikowi w stawieniu mu czoła. Autorzy wyjaśniają szczegółowo, że celem tortur jest zniszczenie tożsamości osoby. Mając to na uwadze, celem leczenia jest przywrócenie tej tożsamości, aby pomóc osobie, która przeżyła tortury, móc powiedzieć: Tak, to mnie naprawdę przydarzyło, ale nie jestem już ofiarą; Jestem osobą, która przeżyła. Aby osiągnąć ten cel, Berlińskie Centrum Leczenia Ofiar Tortur, założone w 1992 roku, zapewnia różnorodne usługi dla osób, które przeżyły tortury, w tym medycynę ogólną, psychiatrię, psychoterapię, fizjoterapię, arteterapię, pracę społeczną, i administracja. Osoby przybywają do centrum z ponad 30 krajów, a wiele z nich przybyło z Jugosławii i Turcji.
Ogromną zaletą tej książki jest jej odważne przedstawienie złożoności tortur i traktowania ofiar tortur oraz rzetelna ocena tego, kiedy i jak leczenie zakończyło się sukcesem lub zawiodło. Każdy rozdział przedstawia inną perspektywę na to, co można zrobić, a wiele z nich podaje konkretne przykłady, które stawiają ludzką twarz nie tylko na ocalałych z tortur, ale także na terapeucie. Opisy samych tortur są szczegółowe i graficzne; czytelnik jest uprzedzony o tym, a także doradził, że konfrontacja horrorów, które ludzie zmuszają do siebie nawzajem, jest konieczną częścią leczenia. Jest to również niezbędny krok w kierunku zakończenia praktyki tortur.
Tematy poruszane w książce obejmują techniki rehabilitacji fizycznej, rolę rzecznictwa w leczeniu, skutki tortur na pamięć, złożoną relację między fizycznymi i psychicznymi konsekwencjami tortur, skutki tortur na związki osobiste, konkretne konsekwencje fizyczne szczególnych form tortur, ponurej rzeczywistości życia w obozach dla uchodźców i specjalnych metod leczenia, takich jak praca marzeń i opowiadanie historii. Kluczowe znaczenie cech kulturowych i historii osobistej pacjenta oraz tego, w jaki sposób te cechy muszą zostać włączone do leczenia, omawia się w całej książce. Opisy leczenia dotyczą również efektów procesu leczenia na terapeucie podczas indywidualnych sesji i przez dłuższy czas. Opisane metody leczenia są ugruntowane teoretycznie, w szczególności teoria stosunków między obiektami, która sugeruje, że tortury podważają główną tożsamość osoby i że celem musi być pomoc pacjentom w ponownym połączeniu się z ich tożsamością oraz z rzeczywistością ich przeszłości, przyszłości i najważniejsze, ich teraźniejszość Autorzy biorą również świeże spojrzenie na debatę na temat stosowalności diagnozy zespołu stresu pourazowego u osób, które przeżyły tortury, opisując określone objawy, które mogą sprawić, że rozpoznanie złożonego zespołu stresu pourazowego lub zaburzenia skrajnego stresu będzie bardziej odpowiednie .
Autorzy są wyraźnie zaznajomieni z bieżącymi badaniami i metodami stosowanymi w ośrodkach leczenia tortur na całym świecie. W ich pismach pojawia się niezwykły szacunek, jakim obdarzają swoich pacjentów, gdy towarzyszą im przez piekło ich przeszłości ku przyszłości, która – choć może nie wytrzymać lekarstwa – może przynieść ulgę w bólu i odnowioną umiejętność znaleźć radość.
We wstępie Bahman Nirumand zauważa, że terapeuci, którzy pracują z tymi pacjentami, poświęcają każdą cząstkę swojej własnej istoty, swojej duszy, każdej pojedynczej ofierze. Jak można im podziękować za tę bezinteresowność. Jest to dobre pytanie, ponieważ w sercu tej bezinteresowności może się rozpocząć prawdziwe uzdrowienie. Świat zawdzięcza im nie tylko za ich odważną pracę kliniczną, ale także za ich wysiłki dzielenia się doświadczeniami i ich pacjentami z nami wszystkimi w tej wyjątkowej książce.
Ellen T. Gerrity, Ph.D.
Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego, Bethesda, MD 20852
[email protected] gov
[więcej w: padaczka pourazowa, płuca bydlęce, porencefalia mózgu ]
[przypisy: tuberkulina, olx rawa mazowiecka, kwas paraaminosalicylowy ]

0 thoughts on “Po stronie ocalałych z tortur: Traktuj straszny atak na ludzką godność”