Warning: Declaration of WPRandomPostsWidget::update($new_instance) should be compatible with WP_Widget::update($new_instance, $old_instance) in /home/hydra12/ftp/aqua-slim.pl/wp-content/plugins/wp-random-posts/randomposts.php on line 38
Wojny o raka piersi: nadzieja, strach i pogoń za kuracją w Ameryce XX wieku ad – Klinika endometrium
Skip to content

Wojny o raka piersi: nadzieja, strach i pogoń za kuracją w Ameryce XX wieku ad

2 lata ago

416 words

Na przykład w latach dwudziestych i trzydziestych XX w. Wzrastało zainteresowanie radioterapią, samodzielnie lub w połączeniu z zabiegiem chirurgicznym, w leczeniu raka piersi. Cytując heterogenną naturę raka piersi, kilka dziesięcioleci później zwolennicy biologicznego predeterminizmu zakwestionowali praktykę radykalnego zabiegu chirurgicznego u wszystkich pacjentów. Niektórzy chirurdzy, szczególnie w Europie, zalecali mniej agresywne podejście, oparte na statystycznej analizie przeżycia i pod wpływem różnych przekonań społecznych na temat choroby. Pomimo tych obaw, kilku wybitnych i uzdolnionych technicznie chirurgów w Stanach Zjednoczonych opowiadało się za jeszcze bardziej rozległą operacją nadpobudliwą . Ostatecznie jednak radykalna mastektomia Halsteda pozostała kamieniem węgielnym leczenia raka piersi, dopóki nowe zrozumienie biologii raka i metod statystycznych oceny wyników różnych terapii nie spotkało się z otwartym poparciem grup kobiet do wprowadzenia w era bardziej konserwatywnej chirurgii. Lerner rozwija wiele ważnych tematów w swoim klarownym i zrównoważonym opisie historii leczenia raka piersi. Obejmują one sposoby ustanawiania autorytetu zawodowego, sposoby potwierdzania wiarygodności dowodów na konkretne leczenie oraz złożoną agendę grup wsparcia dla badań i świadomości raka piersi. Jednym z tematów, który zasługuje na szczególną uwagę, jest analiza Lernera dotycząca tego, w jaki sposób stosunek ryzyka do ryzyka , dzielony przez lekarzy i pacjentów, wpływał na podejście do badań przesiewowych i podejmowania decyzji dotyczących leczenia.
W ostatnich rozdziałach książki Lerner zastanawia się, czego może nauczyć nas historia na temat współczesnych kontrowersji związanych z mammografią, chemioterapii dla I stadium raka piersi u kobiet z ujemnymi pachowymi węzłami chłonnymi, diagnostyki genetycznej i mastektomii profilaktycznej. Umieszczając praktyki medyczne w szerokim kontekście amerykańskiego społeczeństwa, argumentuje on co może ujawnić zapis historyczny, dlaczego te konkretne pytania są zadawane i dlaczego tak trudno je rozwiązać. Innymi słowy, uznając społeczny charakter wiedzy naukowej jest ważnym pierwszym krokiem ku przejrzystości w często spornych debatach dotyczących zarządzania rakiem piersi.
Wojny z rakiem piersi będą bardzo interesujące dla profesjonalistów medycznych, zwolenników badań i świadomości raka piersi oraz świeckich czytelników. Lerner napisał fascynującą narrację, która jest skrupulatnie zbadana, dobrze zorganizowana w swojej prezentacji i niezmiernie czytelna. Ponieważ ramy analizy Lernera odnoszą się do wielu innych dziedzin medycyny, książka ta będzie szczególnie cenna w edukacji studentów medycyny.
Lundy Braun, Ph.D.
Brown University, Providence, RI 02912
[email protected] edu
[przypisy: odma podskórna, porencefalia mózgu, priapizm łechtaczki ]
[przypisy: odma podskórna, padaczka pourazowa, zespół czołowy ]

0 thoughts on “Wojny o raka piersi: nadzieja, strach i pogoń za kuracją w Ameryce XX wieku ad”